Jdi na obsah Jdi na menu

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides)

Muchomůrka zelená

(Amanita phalloides)

Klobouk: 5 - 15 cm v průměru, polokulovitý, až zvoncovitý, pozdeji nízce sklenutý, ve stáří plochý, nebo trychtýrovitě zvednutý, hladký, lysý, suchý (za mokra i mírně lepivý), v mládí může také nést zbytky vela, které obaluje celou  mladou plodnici. Na okraji nerýhovaný, ale může po obvodu rozpraskávat. Barva klobouku je olivová, olivově zelená, zelená, bílo zelená, nebo až hnědozelená. Ale může se vyskytnout i úplně bílá nebo bělavá plodnice, tzv. varieta alba.

Lupeny:  Husté,bílé nebo bělavé, ve stáří až nazelenalé.  Vmládí zakryté bílým nebo bělavým závojem, který se  po otevření klobouku trhá.

Třeň: Většinou válcový, na bázi hlízovitě rozšířený, žlutozelený, nazelenalý, nebo našedlý. Vdospelosti s bělavým, až  nažloutlým převislým prstenem. Pod ním je třeň pokrytý drobnými přitisklými šupinkami, a nad ním k lupenům je hladký. Hlíza na bázi třeně je obalená  bělavou volnou (nikoliv přirostlou)  kalichovou pochvou, která po vytržení většinou zůstává v zemi, a proto jí na bázi třeně nemusíte najít. Je to jeden z nejdůležitějších poznávacích znaků !

Dužnina: Bílá, s nenápadnou vůní, ve stáří ale páchne jako syrové brambory. 

VýskytZejména pod listnáči, ale i v jehličnatých lesích, v teplém počasí i hojná.

Možnost záměny: S muchomůrkou jízlivou (amanita virosa), a muchomůrkou jarní (amanita verna), které se odlišují pouze belavým zbarvením, ale jsou stejně jedovaté !!

Nejtragičtější záměny jsou za jedlé houby, jako jsou žampiony (růžové až hnědé lupeny a třeň bez pochvy), a některé druhy holubinek nebo čirůvek (třeň bez prstene a pochvy).  

Muchomůrku zelenou a ji podobné druhy by měl bezpečně znát, každý, kdo chodí na houby! Je to naše nejjedovatější houba!

SMRTELNĚ JEDOVATÁ!!!

 

p1040648uo.jpg

 

Foto: L.Novák 29.07.2010 Včelný RK

p1040642uo.jpg

 

Foto: L.Novák 29.07.2010 Včelný RK

p1050266uo.jpg

Foto L. Novák   06. 08. 2010 Poustka

 

p1050185uoo.jpg

Foto L . Novák   05. 08. 2010